3D Printer Yapımı ve Parçaları


3D Printer yapabilmek için birden fazla materyal kullanırız.

3D Printer Yapabilmemiz İçin Gereken Elemanlar Nelerdir?

3D Printer yapabilmemiz için Sigma Profiller, Step Motorlar, Sıcak Uç, Filament, Sıcak Yatak, Seramik Isıtıcı, Sıcaklıkölçer, Durdurucu, İtici, Kayış, Mil, Rulman, Teker, Kaplin, Köşe Elemanları, Anakart, Ekran Göstergesi, Güç Kaynağı, Somun, Cıvata ve pul olmak üzere 21 tane 3D Printer parçalarına ihtiyaç duyarız.

3D Printer Nasıl Yapılır?
Bu yazıcıyı oluşturmak için öncelikle bu yazıcının sigma profillerini yani dış iskeletini oluştururuz ve söz konusu yazıcıyı yapabilmek için gerekli olan elemanları dış iskeletin üzerine kurarız. Her bir 3D yazıcıyı en az 4 step motordan oluştururuz. 3 step motoru kayış ile hareket ettiririz. 1 step motoru mil yardımı ile hareket ettiririz. 3D yazıcılar da kullanılan kartuşlara Filament diyoruz. Filamentler, 1.75 mm ve 2.85 mm olmak üzere 2 farklı türü bulunur fakat bizler, 3D yazıcılar da 1.75 mm’lik filametler kullanıyoruz. Filamentleri koyduğumuz yere sıcak yatak diyoruz. Filamentlerin bulunduğu seramik materyalin ısınması gerekir ve bu materyali ısıtmak için seramik ısıtıcı elemanını kullanırız.
Söz konusu materyali belli bir dereceye kadar ısıtmamız gerekir ve sıcaklığını ölçmemiz gerekeceği için sıcaklıkölçer elemanını kullanmaktayız. Eksenlerin en uç noktalarını tespit edebilmek amacı ile durdurucu elemanını kullanırız. Kartuşları, eksenlerin sıcak ucuna iletebilmek için itici adlı elemanı kullanmaktayız. Eksenlerde yer alan 4 tane step motorun, kartuşları çekebilmesi amacı ile kayış adı verilen ve mil adı verilen mekanik parçalara ihtiyaç duyarız. 4 tane step motor ile mil adı verilen elemanın birbirine bağlanması gerekir ve bu bağlantıyı yapabilmek için kaplin adı verilen mekanik parçayı kullanırız.

Yazıcının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını buton sayesinde kontrol etmek amacı ile ekran göstergesi parçasını kullanmaktayız. Yazıcılar elektronik sistemlerdir ve bu sistemlerin çalışması için belli bir güce gereksinim duyulur. Söz konusu gücü elde edebilmek için güç kaynağını kullanırız.

3D Printer Modelleme Programları Nelerdir?
Bizler 3d printer ankara firması olarak, Blender, Sketchup, Solidworks, AutoCad, Maya ve 3DS Max adı programları kullanmaktayız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nerede Kullanılır?