3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nerede Kullanılır?


Teknolojide yaşanan büyük gelişmeler yazıcı sektöründe de bir takım çağdaş atılımları da doğurmuştur. Bu atılımlardan bir tanesini 3D yazıcılar ile meydana gelmiştir. Bu büyük teknolojik gelişmeler firmamız tarafında takip edilmiş ve sizleri 3D yazıcı teknoloji ile buluşturmuş bulunmaktayız. Bu sunduğumuz 3d printer Ankara hizmeti birçok sektöründe işini kolaylaştırmaktadır. 3D yazıcılarla basılamayacak hiçbir unsur bulunmamaktadır. Bu cihazlar bilgisayar üzerinde tasarlanan ve normal yazıcılar tarafından basılması imkansız olan görselleri elle tutulur bir şekilde gerçek hayata aktarmaktadır.

3D Yazıcıların Kullanım Alanları
Günümüzde 3D yazıcılar her sektörde kullanılabilir bir şekilde yer almaktadır. 3D yazıcılar tekstil alanında sıkça kullanılmaktadır. Üretilecek olan bir kıyafet tasarımının üretimden önce elle tutulur bir örneği yazıcılar tarafından elde edilmektedir. Bu araçlar sağlık sektöründe de yaygın kullanılmaktadır.
Özellikle medikal ürünlerin üretiminde bu yazıcılar önemli bir rol üstelenerek tasarlanan ürünün üç boyutlu formatını firmalara sunmaktadır. Diğer yandan inşaat sektöründe ve mimarlık ofislerinde bu yazıcılar kullanılarak inşaata başlamadan önce yapılacak olan evlerin bir prototip versiyonunu firmalara hazırlamaktadır. Sunduğumuz bu araçlar ile hayal ettiğiniz bütün ürünlerin bir kopyasını kolaylıkla elde edebilir ve üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

3D Yazıcı Formları
3D yazıcılar farklı formlara sahiptir. Firmamız alanınıza göre 3D yazıcı sağlamaktadır. Bunlardan en yaygın olanı SLA ürünleridir. Bu yazıcılar özel maddeleri işleyerek katı yapılara dönüştürmektedir. Diğer yandan FDM ürünleri ise bilgisayardaki tasarımları özel plastik madde ile 3 boyutlu bir hale getirmektedir.
DLP, SLS diğer 3D yazıcı aletlerini oluşturmaktadır.

3D Yazıcılar Ne Zamandan Beri Var?
3D yazıcılar ilk olarak 1984 yılında geliştirildi. Bu tarihten sonra ise giderek dijital hale geldi ve geliştirildi.

3D Yazıcıların Faydaları
Aslında 3D yazıcı satın alarak sanal ortamda sunulan bir görsel ya da hazırlanan ürünün üç boyutlu şekilde çıkarılmasına olanak sağlanabilir. Bu sayede firmalar ürettikleri bir ürün hakkında detaylı incelemelerde bulunabilirler. Mesela basılan bir medikal ürün üzerinde incelemeler yapılarak o ürünün eksik veya hatalı noktaları tasarımsal anlamda giderilebilir. Bu da üretimden önce firmaya büyük avantaj sağlamaktadır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

3D Printer Yapımı ve Parçaları